Atskats uz pērngadu nes jaunumus arī fonda nākotnei

Atskats uz pērngadu nes jaunumus arī fonda nākotnei

Marta beigās Valmieras novada fonda padomei pievienojās trīs jauni dalībnieki: Kaija Muceniece, Ilze Kalniņa un Simona Šmidte, turpat padomes sēdē visi dalībnieki iepazinās ar pērnā gada veikumu un apstiprināja 2016. gada pārskatu, kurā apgrozījums sasniedzis jaunu rekordu – 300 tūkstošus eiro. No tiem par 31 tūkstoti atbalstītas iedzīvotāju iniciatīvas Valmieras apkaimē un visā Vidzemē. Nozīmīgs darbs ieguldīts arī brīvprātīgā darba veicināšanā un jauniešu iesaistē labdarībā.

                                                                                      

Valmieras novada fonda galvenais darbības virziens ir sniegt atbalstu tiem, kuri gatavi iesaistīties, lai uzlabotu un pilnveidotu apkaimi, kurā dzīvojam. Pērn sešos projektu konkursos fonds finansējis 31 iedzīvotāju iniciatīvu par 31 tūkstoti eiro. Tieši par mūspuses iedzīvotāju un uzņēmumu ziedojumiem atbalstītas 17 iniciatīvas 7900 eiro apjomā programmās “Sev, tev, novadam” un “Jaunieši dod iespēju jauniešiem”. Tādējādi Valmierā tapusi pārvietojama brīvdabas estrāde Viesturskolā, Valmiermuižā seniori ansamblim uzšuva vienotus tērpus, projektā “Mazsalacas dabas atklājēji” jaunieši devās pārgājienos pētīt putnus un upes daudzveidību, Naukšēnos skolēni radīja lielformāta spēles saturīgai laika pavadīšanai starpbrīžos un vēl citas lieliskas iniciatīvas. Vēl 14 ieceres Latvijas simtgades, starpkultūru dialoga un mazākumtautību jomā atbalstītas, pateicoties sadarbībai ar Kultūras ministriju. Tās īstenotas visā Vidzemē. Tuvākie piemēri: Burtnieku novadā katrā pagastā izveidoti publiskie soliņi ar skanīgu saukli, Mazsalacā notika Tolerances diena ar koncertu un radošajām darbnīcām, bet Āraišos – koncerts tumsā.

 

2016. gadā Valmieras apkaimes labvēļi fondam ziedojuši 13 tūkstošus eiro, no tiem vairāk nekā puse nonāca programmas “Sev, tev, novadam” krājkasē. Divus tūkstošus piesaistījuši Jauniešu ideju laboratorijas dalībnieki, rīkojot akcijas “Ezīša miga” un uzrunājot atsevišķus uzņēmumus, kā arī pieskatot jaunākos Basketbola kluba “Valmiera/ORDO” spēļu apmeklētājus. Pusotrs tūkstotis ziedots Bērnu un jauniešu izcilību programmai, lai atbalstītu Valmieras un tuvākās apkaimes jauniešu dalību augsta līmeņa sacensībās un konkursos, bet akcijai “Skolas soma” ziedoti 700 eiro. Sakām lielu paldies visiem, kuri ziedojuši Valmieras apkaimei un tās iedzīvotājiem!

 

Ziedotāju klubā pulcējas mūsu fonda uzticamākie ziedotāji, dodot 20, 70 vai vairāk nekā 200 eiro ik gadu. Pērn Ziedotāju klubam pievienojušies 16 jauni dalībnieki. Papildus iespējai balsot par iesniegtajiem projektiem dalībnieki tikās Ziedotāju brokastīs ar Valmieras mēru, bet rudenī ielūkojās veikalu tīkla “Austris” saimniecībā. Mūsu ziedotāji arvien pārliecinās, ka ziedot nav ne sarežģīti, ne dārgi, toties ir ļoti interesanti!

 

Vasarā fonds aicināja uz Apkaimes ideju darbnīcām Burtnieku novada ļaudis, lai apzinātu vajadzības un rastu jaunas iespējas savam novadam. Iedzīvotāji atzīmēja ielas apgaismojuma un peldvietu trūkumu, tāpat radās nu jau īstenotā ideja par Burtnieku soliņiem. Jāpiezīmē, ka līdzīgas apspriedes iepriekš notikušas Rūjienas un Mazsalacas novados, bet pakāpeniski tiks īstenotas arī pārējos apkaimes novados.

 

Īpaša uzmanība bija pievērsta brīvprātīgā darba veicināšanai Valmierā un Latvijā. Pērn NVO pārstāvjiem no visas Latvijas notika apmācības par brīvprātīgā darba koordinēšanu, bet Valmierā ikviens bija aicināts iesaistīties Brīvprātīgā darba mēnesī. Tā nolūks bija organizācijām likt aizdomāties par brīvprātīgo uzņemšanu un mērķtiecīgu pielietojumu, bet iedzīvotājiem ļaut iepazīt brīvprātīgā darba iespējas un daudzveidību. Arvien plašāk izvērsta Eiropas brīvprātīgo uzņemšana ar “Erasmus+” programmas atbalstu – no rudens koordinējam jau sešu jauniešu dzīvi un darbu Valmieras pansionātā, Kristīgajā Žēlsirdības centrā un tieši fondā. Pateicoties franču brīvprātīgajai, Jauniešu māja “Ceplis” Garā ielā 10 nu piedāvā dažādus pasākumus neformālai brīvā laika pavadīšanai: galda spēļu pēcpusdienas, mūzikas pasākumus u.c.

 

Reģionālā un nacionālā mērogā fonds administrēja Ziedot.lv finansēto programmu “Palīdzi trūcīgiem mazuļiem”. Tās ietvaros koordinēta pamperu un piena maisījumu sagāde ģimenēm visā Latvijā. Valmieras apkaimē četras reizes gadā dāvātas svētku paciņas un rīkoti pasākumi vientuļajiem senioriem sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu. Tāpat, pateicoties brīvprātīgajiem, savu darbību turpinājusi Labdarības noliktava, kas nodrošina apģērbu, apavu un citu mantu apmaiņu starp cilvēkiem.

 

Viena no fonda atšķirības zīmēm ir neaizskaramais kapitāls – drošības spilvens, kas netiek tērēts, bet gan ieguldīts, lai gūtu “peļņu” labdarības mērķiem. Pašreizējais uzkrājums ir 93 tūkstoši eiro, no kuriem piektā daļa glabājas Latvijas valsts obligācijās. Pērn fonds, izvērtējot investīciju iespējas, lēma iegādāties nekustamo īpašumu – dzīvokli Valmierā. Šobrīd tur dzīvo brīvprātīgie jaunieši, bet ar laiku tas tiks izīrēts, tā ienesot papildu līdzekļus iedzīvotāju ideju finansēšanai.

 

Kopš 2016. gada pavasara Valmieras novada fonda padomē ieviesta ikgadēja rotācija, padarot fondu atvērtāku plašākai sabiedrības pārstāvniecībai un arvien jaunām vēsmām. Tikko, gada pārskata sapulcē 30. martā, padomē tika ievēlēta Valmieras pašvaldības Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Kaija Muceniece, laikraksta “Liesma” žurnāliste Ilze Kalniņa un Jauniešu ideju laboratorijas dalībniece Simona Šmidte. Pirms gada fonda komandai šādi pievienojās “Vaidava Ceramics” saimnieks Miks Balodis, Mazsalacas pašvaldības izpilddirektors Ritvars Sirmais un Valmieras attīstības aģentūras uzņēmējdarbības virziena vadītāja Elīna Leimane. Nu viņi kopā ar sabiedriski aktīvu valmierieti, jogas un angļu valodas pasniedzēju Zani Bērziņu, veikalu tīkla “Austris” līdzīpašnieci Daci Amonu un uzņēmēju Jāni Kiļupu lems par fonda stratēģiskajiem jautājumiem un attīstību, tostarp līdzekļu piesaisti un izlietojumu.

 

Īpaši sirsnīgu paldies sakām ilggadējiem fonda padomes aktīvistiem, arī dibinātājiem – laikraksta “Liesma” redaktorei Antrai Lācei, Valmieras bibliotēkas direktorei Daigai Rokpelnei, “Dizaina centra” saimniekam Normundam Cercinam un Valmieras domes priekšsēdētāja vietniekam Ričardam Gailumam par atbalstu fonda izveidē un izaugsmē pirmajos 12 gados.

 

Valmieras novada fonds ir mūsdienīga labdarības organizācija – partneris tiem, kuri vēlas ziedot, un tiem, kuri vēlas īstenot sabiedrībai svarīgas iniciatīvas. Fonda primārā darbības teritorija ir Valmiera un Beverīnas, Burtnieku, Kocēnu, Mazsalacas, Naukšēnu un Rūjienas novads. Fonda ikdienas darba nodrošināšanai lielākais atbalstītājs kopš 2012. gada vēl līdz šai vasarai ir Borisa un Ināras Teterevu fonds, bet ar telpām un dotāciju palīdz Valmieras pilsētas pašvaldība. Ar pilnu fonda 2016. gada pārskatu varat iepazīties šeit.