Pirmajā vietā drošība!

Pirmajā vietā drošība!

Mācību gada pēdējā mēnesī Starptautiskās policijas asociācijas Latvijas biedrība sadarbībā ar Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes policistiem, Valmieras novada fonda un Ziedotāju kluba atbalstu projekta  “Droši uz skolu” ietvaros viesojas Valmieras apkārtējo novadu izglītības iestādēs, lai ar 1.-4.klašu skolēniem pārrunātu drošības jautājumus drošākai vasarai.

 

            “Cik dažādi ir jautājumi par drošību, tik dažādas arī bērnu atbildes. Sarunās bērni mums uzticas un atklāj, ka laukos 10 gadus vecs bērns viens pats var braukt ar traktoru vai arī pa parku vizināties ar kvadraciklu, piebilstot – te jau nav pilsēta. Mūsu uzdevums ir pēc iespējas novērst šādas situācijas, tādēļ sarunā ar  bērniem skaidrojam, ka vislielākā vērtība šajā pasaulē ir dzīvība, tā ir viena un sargājama,” stāsta Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes kārtības policijas biroja Prevencijas grupas vecākā inspektore Vineta Kaģe, kura kopā ar kolēģi Lieni Kaužēnu maija mēnesī tikās ar Rubenes, Jaunburtnieku, Burtnieku, Rencēnu, Ēveles, Rūjienas, Trikātas, Naukšēnu, Jeru, Ramatas un  Mazsalacas bērniem.

 

            Vecākiem vai personām, kurām ir uzticēts pieskatīt bērnus vasaras brīvlaikā, ir jāzina, ka velosipēdu bērns viens pats var vadīt no 10 gadu vecuma, ja ir velosipēda vadītāja apliecība, kas apliecina zināšanas ceļu satiksmes jomā. „ Ja vadītāja apliecības nav, tad piedalīties ceļu satiksmē bērns viens pats nedrīkst. Turklāt velosipēdam noteikti ir  jābūt tehniskā kārtībā,“ brīdina inspektore Vineta Kaģe, piebilstot, ka vecākiem ir jābūt atbildīgiem arī par gadījumiem, kad atļauj savām atvasēm vadīt spēcīgākus spēkratus, un jāpadomā, ar ko šie gadījumi var beigties.

 

Vasaras vakaros bērniem   patīk uzturēties ilgāk ārpus savas dzīvesvietas, taču jāatceras, ka bērni vecumā līdz 16 gadu vecumam vieni bez pieaugušā uzraudzības ārpus savas dzīvesvietas drīkst atrasties tikai līdz plksten 22:00. Tāpat vasaras sezonā ļoti būtiski atcerēties un parūpēties par bērnu drošību atpūtā pie ūdens tilpnēm - gan peldoties, makšķerējot vai braucot ar laivu.

 

            Policisti ar bērniem pārrunāja arī virkni citus ar drošību un veselību saistītus jautājumus, kā piemēram par rīcību, ja iekož čūska vai kāds svešinieks viņu piedāvā izvizināt savā mašīnā. Runājot ar bērniem tapis skaidrs, ka viņiem ir zināšanas par drošības jautājumiem, taču ne visās jomās un ne vienmēr ir skaidra rīcība, tādēļ šādas tikšanās ir nepieciešamas, lai pilnveidotu bērnu zināšanas un nostiprinātu esošās.

 

            Dažās izglītības iestādēs ar bērniem tikās arī SPA Latvijas biedrības Valmieras novada fonda un Ziedotāju kluba finansētā projekta “Droši uz skolu” tēls trusis Drošiņš, kura ideja dzimusi Ēveles pamatskolā. Drošiņa tēlā iejutās biedrības brīvprātīgā darba veicējas Sintija Mūrniece un Aija Ozola. Sintija atklāj, ka “iejušanās truša Drošiņa tēlā viņai ir bijis jauns izaicinājums un viņai ļoti patīk trusis Drošiņš, kurš bērniem atgādina, ka noteikumi un likumi ir jāievēro. Savukārt Aija piebilst, ka “ikviens pasākums ar bērniem mani pozitīvi uzlādē, sniedz gandarījumu un prieku, kā arī patīkamu nogurumu, kas ātri pāriet. Trusis Drošiņš  novēl visiem bērniem Valmieras pusē vasaras brīvlaiku pavadīt smaidiņa zīmē.”